Uusimmat

”Melko vaatimaton suhdanne jatkuu toistaiseksi, mutta yritysten tilanne on kehittymässä asteittain parempaan”, summaa Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.
Alkuvuoden liikevaihto
Kauppakamarien toukokuussa tekemästä talouskyselystä ilmenee, että Kymenlaakson yrityksissä alkuvuoden liikevaihto on pysynyt ennallaan hieman yli 30 prosentilla, kasvua on ollut 43 prosentilla ja liikevaihdon laskua 26 prosentilla verrattuna edelliseen vuoteen.
Valtakunnallisesti kasvua oli 37 prosentilla ja pysynyt ennallaan 36 prosentilla vastaajista. Vuoden takaista aikaa huonommaksi liikevaihdon kehityksen raportoi 27 prosenttia.
Tiedot käyvät ilmi kauppakamarien talouskyselystä, joka tehtiin 6.-8.5.2025.
Liikevaihdon näkymät
Liikevaihdon kasvua seuraavan puolen vuoden aikana odottaa valtakunnallisten tulosten perusteella 35 prosenttia vastaajista. 16 prosenttia ennakoi liikevaihdon pienenevän. Lähes puolet arvioi liikevaihdon pysyvän ennallaan.
Kymenlaaksossa odotukset ovat maltillisemmat. Yli puolet (55%) uskoo liikevaihdon pysyvän ennallaan, 24 prosenttia arvioi liikevaihtonsa kasvavan ja 20 prosenttia ennakoi sen pienenevän.
– Käsillä on jo viides peräkkäinen suhdannekysely, jossa liikevaihdon kasvuodotukset ovat vahvistuneet. Suhdanteen elpyminen on ollut Suomessa tuskallisen hidasta, mutta yritykset kokevat suunnan olevan oikea, ja kehityksen kulkevan pienin askelin kohti vauhdikkaampaa kasvua, Appelqvist sanoo.
Yritysten toimintaa rajoittavat tekijät
Yritysten toimintaa rajoittaa tällä hetkellä eniten riittämätön kysyntä, arvioi 43 prosenttia Kymenlaakson vastaajista.
Kasvaneista työttömyysluvuista huolimatta osaavan työvoiman puute ei ole kaikissa yrityksissä hellittänyt. Kyselyn mukaan 33 prosenttia potee ammattitaitoisen työvoiman pulaa Kymenlaaksossa. Jännittynyt geopoliittinen tilanne on toimintaa rajoittava tekijä 24 prosentilla. Lähes joka neljäs vastaaja sanoo, että merkittäviä rajoitteita ei tällä hetkellä ole.
– Ammattimaisen työvoiman saanti on vaikeaa. Meillä on ollut kymmeniä hakuja auki keväällä, mutta loppumetreillä saatiin vain kaksi työntekijää. Hekin ovat vasta opiskelijoita, kertoo ravintola Wanhan Fiskarin yrittäjä Riitta Horto.
Tilauskannat
Vallitseva tilauskantatilanne on edelleen kohtalaisen haasteellinen, mutta lukemat ovat kohentuneet tammikuuhun verrattuna.
Kymenlaakson vastaajista 24 prosenttia arvioi tilauskantansa suuremmaksi kuin vuosi sitten. Tammikuussa vastaava arvio oli 19 prosentilla. Pienemmäksi tilauskantansa arvioi nyt 19 prosenttia vastaajista. Tammikuussa tilauskanta oli pienempi 32 prosentilla. Tilauskanta on pysynyt yhtä suurena 36 prosentilla Kymenlaakson vastaajista, kun tammikuussa vastaava luku oli 30 prosenttia.
Valtakunnallisesti 30 prosenttia arvioi tämänhetkisen tilauskantatilanteensa vuoden takaista paremmaksi ja huonommaksi noin 32 prosenttia vastaajista. Toimialoista eniten parannusta mitattiin kaupassa ja teollisuudessa.
Investoinnit edelleen maltillisia
Investointihalukkuus on samalla tasolla kuin vuosi sitten, arvioi lähes puolet Kymenlaakson vastaajista. Pienemmät investointiaikeet ovat noin kolmanneksella vastaajista. Viidennes vastasi Kymenlaaksossa lisäävänsä investointeja. Tilanne on hieman parantunut alkuvuodesta.
Tunnelmat mollivoittoiset
Kasvuodotusten asteittaisesta paranemisesta huolimatta yritysten tunnelmat ovat edelleen melko pessimistisiä.
Kymenlaakson vastaajista optimistiseksi tai erittäin optimistiseksi toimialansa tunnelmaa kuvasi vain 17 prosenttia vastaajista. Pessimistisenä tai erittäin pessimistisenä tunnelmia piti selvästi suurempi osuus eli 43 prosenttia vastaajista. Normaaleiksi tunnelmia kuvasi 40 prosenttia vastaajista. Tilanne parani selvästi alkuvuodesta, jolloin tehdyssä kyselyssä pessimistisiksi tai erittäin pessimistisiksi tunnelmia kuvasi 55 prosenttia Kymenlaakson vastaajista.
– Yleistunnelma on kauppakamarien talouskyselyissä ollut pessimistinen jo pitkään, sillä kyselyt ovat ajoittuneet pitkäkestoiselle heikolle suhdannejaksolle. Varsinaisia optimistisia lukemia joudutaan valitettavasti vielä odottamaan, mutta tunnelmien koheneminen kertoo siitä, että ainakaan Trump ei ole suuremmin pelästyttänyt suomalaisia yritysvastaajia, Appelqvist toteaa.
Kauppakamarien talouskysely tehtiin 6-8.5.2025 ja siihen vastasi 1464 eri kokoista yritystä eri toimialoilta ympäri Suomen. Kymenlaaksossa vastaajina oli 58 yritystä. Kyselyn aineisto on kerätty sähköpostitse kauppakamarien jäsenyrityksiltä ja siihen on voinut vastata vain yhden kerran jäsenyritystä kohden.
Talouskyselyn tulokset_Kymenlaakso
Talouskyselyn tulokset_valtakunnalliset

Ravintola-alalla kasvun esteenä on työvoimapula
Kotkan Sapokassa toimiva Wanha Fiskari on legendaarisessa maineessa oleva ravintola, jota luotsaa yrittäjäpariskunta Riitta ja Matti Horto.
– Ravintola-alan kasvun suurimpana esteenä on työvoimapula, Riitta sanoo.
Lue koko juttu tästä.
Kymenlaakson kauppakamarin jäsenyritysten kommentteja (poimittu talouskyselystä)
”Toimialalla on yrityksillä erilaisia näkemyksiä. Osalla menee huonommin ja osa pysynyt paikallaan. Me kuulumme niihin, jotka ovat onnistuneet kasvamaan.”
”Tiukkaa tekee. Etenkin jatkuvat raaka-aineiden hinnankorotukset, vuokrien korotukset, myös syksyyn osuvat palkankorotukset kiristävät kannattavuutta.”
”USA, Venäjä & Ukraina-tilanne vaikuttaa kuluttajakäyttäytymiseen.”
”Raaka-aineen saatavuus ja korkea hinta ovat iso haaste. Lopputuotteen hintavaihtelut ovat nopeita ja reaktiot maailmantalouden muutoksissa näkyvät.”
”Geopoliittinen tilanne vaikeuttaa toimintamme merkittävästi. Kauppasota näkyy asiakkaidemme ostopäätösten venymisenä tullien nostaessa kustannuksia merkittävästi. Myös yleinen epävakaus hidastaa asiakkaidemme investointipäätöksiä.”
”Kokonaistilanne on täysin arvaamaton koko loppuvuodelle. Stagflaation tunnusmerkkejä näkyvissä eli inflaation sekä vaimean kokonaiskysynnän yhdistelmä.”
”Globaalit asiakkaamme eivät juurikaan investoi tällä hetkellä.”
”Yritysten investoinnit hiukan kasvaneet. Asuntokauppa hiukan piristynyt.”