Uusimmat

Discover Finland -hanke tukee suomalaisia yrityksiä korkeasti koulutettujen, kansainvälisten osaajien houkuttelemisessa Brasiliasta, Intiasta ja Vietnamista sekä osin Filippiineiltä.
Yrityksiä kutsutaan mukaan Discover Finland -hankkeeseen, joka valmistelee kansainvälisiä osaajia suomalaiseen työelämään. Korkeasti koulutettuja, kansainvälisiä osaajia houkutellaan ensivaiheessa Brasiliasta, Intiasta ja Vietnamista sekä osin Filippiineiltä.
Hankkeen päätehtävä on tarjota luotettavaa tietoa Suomesta ja vahvistaa kohdemaissa työnhakijoiden osaamista. Tavoitteena on varmistaa laadukkaampia hakemuksia ja rekrytoinnin sujuvuutta suomalaisyrityksille, jotka tähtäävät kansainväliseen kasvuun.
Näin yrityksesi voi osallistua
Kauppakamari kutsuu suomalaisia yrityksiä mukaan kolmella keskeisellä tavalla:
- Jaa asiantuntemuksesi ja näkemyksesi verkkokurssin sisällöksi
Mitä kansainvälisten hakijoiden tulisi tietää alastasi ennen työnhakua?
Mitä tietoja ja taitoja he tarvitsevat menestyäkseen työssä ja ennen muuttoa?
- Osallistu valmentajana tai vierailevana asiantuntijana alakohtaisessa ryhmävalmennuksessa
Jaa alan trendejä, osaamisvaatimuksia ja uravinkkejä osaajille, jotka ovat suorittaneet verkkokurssin.
Vahvista työnantajabrändiäsi ja ohjaa tulevia rekrytointeja.
- Hyödynnä Discover Finland -verkkokurssia rekrytoinnissa ja perehdytyksessä
Tarjoa kurssi potentiaalisille työntekijöille kohdemarkkinoissa – saat valmistautuneempia hakijoita.
Tarjoa kurssi myös työntekijöiden puolisoille – helpota koko perheen kotoutumista.
Miksi mukaan?
• Vahvista työnantajamielikuvaasi tärkeillä osaajamarkkinoilla.
• Vastaanota laadukkaampia hakemuksia hyvin valmistautuneilta ehdokkailta.
• Tee kansainvälisestä rekrytoinnista ja muutosta sujuvampaa valmiiksi koulutettujen osaajien avulla.
• Kestävä lähestymistapa – tue myös työntekijöiden perheitä muutossa.
Hanke on käynnissä huhtikuu 2024 – maaliskuu 2027. Hanketta rahoittavat EU:n AMIF-ohjelma ja Business Finland.
Lisätiedot ja yhteystiedot:
Mukaan haluavia yrityksiä pyydetään olemaan yhteydessä 9.6. mennessä:
Divya Narang divya.narang@businessfinland.fi
Sezin Ata Diler sezin.atadiler@businessfinland.fi
Kasvata liiketoimintaasi kansainvälisillä rekrytoinneilla -> Work in Finland -sivustolle
Kasvata liiketoimintaasi kansainvälisillä rekrytoinneilla -> Work in Finland -sivustolle