Suunta-johtamisseminaari 2023

Kymenlaakson kauppakamarin Suunta -johtamisseminaari marssittaa marraskuisin Reserviupseerikoulun Maneesiin huippujohtajia, yrittäjiä, eri alojen asiantuntijoita ja ammattilaisia, jotka nostaavat esille johtamiseen liittyviä toimintamalleja ja omia kokemuksiaan. Marraskuussa 2023 esitysten pääpaino oli ajankohtaisessa geopoliittisessa tilanteessa.

Kymenlaakson kauppakamarin jokasyksyinen Suunta-johtamisseminaari 2023 keräsi yli 200 osallistujaa.

Päivän avasi moderaattorina toiminut toimittaja Baba Lybeck yhdessä Kymenlaakson kauppakamarin toimitusjohtajan Marika Kirjavaisen kanssa. 

Vehkalahdelta kotoisin oleva Nordean pääekonomisti Tuuli Koivu kuvaili seminaarin osallistujille tilannetta Kiinassa, jossa hän oli äskettäin vieraillut. Koivun mukaan keskusteluympäristö Kiinassa on muuttunut.

Tuuli Koivun haastattelun voi lukea Kymen Sanomien artikkelista. 

Päivän ensimmäinen paneelikeskustelu käsitteli alueellista huoltovarmuutta kriittisissä tilanteissa. Keskustelemassa olivat Kymenlaakson Sähköverkon toimitusjohtaja Jouni Pylvänäinen, toimitusjohtaja Jani Väkevä Kymen Vedestä ja HaminaKotka Sataman  liikennejohtaja Timo Rosendahl. Myös tästä keskustelusta on artikkeli Kymen Sanomissa. 

Tauon jälkeen keskustelu kansainvälisestä tilanteesta jatkui, kun European University Instituten professori, johtaja Alexander Stubb piti laajan katsauksen geopoliittisesta tilanteesta. 

Päivän toisen paneelikeskustelun teemana oli ajankohtainen osaava työvoima keskittyen Kymenlaaksossa opiskelevien kansainvälisten opiskelijoiden ja maakunnan yritysten yhteistyöhön. 

Talous- ja HR-johtaja Hanna van Enk kertoi Lumon Groupin hyvistä kokemuksista kansainvälisten opiskelijoiden työllistämisessä. Usein ulkomaalaistaustaisten opiskelijoiden työllistämisen esteeksi sanottu englannin kielen käyttäminen on sekin sujunut hyvin alkurohkaistumisen jälkeen. Suomalaisten englanninkielen taitoja hän kehui varsin hyviksi.

Sidosryhmäpäällikkö Heta Vilen Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu Xamkista nosti esille, että opiskelijat voivat olla osa ratkaisua Kymenlaakson osaajapulassa.

– Tarvitsemme kansainvälisiä opiskelijoita, hän totesi.

LUT-yliopiston Kouvolan yksikön johtaja Marko Torkkeli kannusti rohkeasti kokeilemaan kansainvälisten opiskelijoiden rekrytointia edes harjoittelujaksoille.

– Se on win-win-win -tilanne niin yritykselle, opiskelijalle kuin oppilaitokselle, Torkkeli kiteytti.

Iltapäivän ensimmäisessä esityksessä toimittaja Riku Rantala Gimmeyawallet Productions Oy:stä johdatti seminaarin osallistujat virtuaalimatkalle eri maihin, joissa hän on ohjelmatuotantoryhmien kanssa vieraillut. 

Kotkalaislähtöinen yritysjohtamisen ammattilainen Mika Lankila Pyroll Pakkaukset Oy:stä kertoi elävästi käytännön kokemuksista ja johtamisen haasteista siinä vaiheessa, kun liiketoiminta alkaa sakata ja rahat yrityksessä loppuvat. Lankilan haastattelun voi lukea kauppakamarin uutisista. 

Viihdetaiteilija Arja Koriseva kertoi oman tarinansa kyläkaupan tyttärestä tangokuningattareksi ja viihdemaailman kestosuosikiksi. Seminaaripäivä päättyi Arjan koskettavaan lauluesitykseen. 

Tekstit: Kirsi Juura

Kuvat: Kirsi Juura ja Johnny Perkka

Kuva: Johnny Perkka

Kuva: Johnny Perkka

Tule mukaan tämän vuoden Suunta-seminaariin