
Jäsenyys kannattaa

Vaikea työttömyystilanne on kohdistunut myös nuoriin, kun kesätyöpaikkoja oli avoinna vähemmän kuin aiempina vuosina. Kymenlaakson kauppakamarin kesätyökampanja kannusti työllistämään nuoria, jolla on tutkinto, mutta ei työpaikkaa. Lue tästä kesätyöntekijöiden kokemuksista.
Kotkan kauppatie ry:n kesätyöntekijä Meira Lindroth: Opin paljon sekä työelämästä että itsestäni
” Olin Kotkan Kauppatiellä koko heinäkuun ja tänä aikana opin yllättävän paljon sekä työelämästä että itsestäni. Mulla on ollut aina vähän vaikeaa astua mukavuusalueelta pois, mutta näissä hommissa mun oli melkein pakko niin tehdä.
Yksi mieleenpainuvimmista kokemuksista oli se, kun haastattelin Merimarkkinoilla myyjiä. Se oli mulle aivan uutta, ja aluksi jännitti todella paljon mennä puhumaan tuntemattomille ihmisille ja kuvata haastatteluja. Vaikka mulla olisi ollut mahdollisuus olla tekemättä niitä, päätin kuitenkin puskea itseni kokeilemaan. Jälkikäteen olen tosi iloinen, että tein niin, sillä se oli aivan mahtava mahdollisuus ja ihana kokemus. Sain paljon lisää rohkeutta ja itsevarmuutta!
Kotkan Kauppatie on yhdistys, josta en ollut koskaan kuullutkaan ennen kuin hain sinne töihin. Yllätyin suuresti, kun pääsin heille töihin ja oikeastaan meinasin aluksi olla hakematta koko paikkaa. Olen kuitenkin todella kiitollinen, että päätin hakea, koska kuukausi opetti mulle paljon enemmän kuin osasin odottaa.
Aluksi mua tietenkin jännitti uusi työpaikka ja uudet ihmiset, mutta työporukka oli heti alusta asti ihanan vastaanottavainen ja avoin. Tuli sellainen olo, että mut otettiin oikeasti mukaan porukkaan. Pidin erityisesti siitä kuinka vapaasti sain työskennellä. Sain ehdottaa omia ideoita, olla luova, tehdä sisältöä omalla tavalla ja ennen kaikkea olla oma itseni.
Työtehtävät olivat monipuolisia, eikä yksikään päivä ollut täysin samanlainen. Pääsin tekemään paljon somesisältöä, kuvaamaan videoita ja seuraamaan erilaisia tapahtumia Kotkassa.
Kaiken kaikkiaan heinäkuu Kotkan Kauppatiellä oli mulle todella tärkeä kokemus. Se opetti, että uskaltamalla kokeilla uusia asioita voi löytää itsestään paljon enemmän kuin olisi uskonutkaan. Olen erityisen kiitollinen siitä, että sain tehdä töitä ympäristössä, jossa sai olla luova, oppia uutta ja kasvaa omana itsenään.”
Meira Lindroth