Kaakkois-Suomen liikennejärjestelmäyhteistyötä tiivistetään – katse saavutettavuuteen, logistiikkaan ja yhteiseen tilannekuvaan

Kuva: Korelan tietyömaa Kotkassa. Kaakkois-Suomen elinvoimakeskus

Kaakkois-Suomen liikennejärjestelmäyhteistyötä tiivistetään – katse saavutettavuuteen, logistiikkaan ja yhteiseen tilannekuvaan

Kymenlaakson ja Etelä-Karjalan liikennejärjestelmätyöryhmät kokoontuivat 18. syyskuuta yhteiseen kokoukseen tarkastelemaan alueen liikenteellistä tilannetta ja yhteistyön painopisteitä. Keskusteluissa korostuivat Itä-Suomen saavutettavuus, raideliikenteen kehittäminen, satamat ja muut logistiset solmupisteet sekä yhteydet Baltiaan. Maakunnilla tunnistettiin runsaasti yhteisiä intressejä erityisesti logistiikassa, metsäteollisuuden kuljetuksissa, joukkoliikenteen matkaketjuissa ja sisävesiliikenteessä.

Yhteiskokouksessa nousi vahvasti esiin tarve vahvistaa Kaakkois-Suomen asemaa sekä kansallisessa että EU-tason liikenne- ja rahoituskeskustelussa. Erityistä huomiota halutaan kiinnittää Suomenlahden satamien merkitykseen, itäisen Suomen saavutettavuuteen sekä siihen, että muuttunut toimintaympäristö näkyy riittävästi tulevissa linjauksissa ja rahoituksessa.

Itärata osana laajempaa Itä-Suomen saavutettavuutta

Itärata Oy:n ajankohtaiskatsauksessa hanketta tarkasteltiin osana laajempaa Itä-Suomen saavutettavuuden kehittämistä. Keskustelussa korostuivat Itäradan yhteys Savon ja Karjalan ratoihin, junavuorotarjonta, Baltian yhteydet sekä mahdollisuudet hyödyntää EU:n CEF-rahoitusta. Esillä olivat myös eurooppalainen raideleveys ja sen mahdolliset vaikutukset liikenteeseen ja logistisiin yhteyksiin.

Kymenlaaksossa rakennetaan yhteistä tilannekuvaa

Yhteiskokouksen jälkeen kokoontunut Kymenlaakson oma liikennejärjestelmätyöryhmä päätti nostaa seuraavan kokouksen keskeiseksi teemaksi maakunnan yhteisen liikennejärjestelmän tilannekuvan kirkastamisen. Tavoitteena on määritellä, mitä tietoa tilannekuvaan tarvitaan, mitä nykyisiä tietolähteitä voidaan hyödyntää ja miten tilannekuvaa ylläpidetään osana jatkuvaa liikennejärjestelmätyötä.

Samalla Kymenlaaksossa halutaan parantaa valtakunnallisia ohjelmia koskevien lausuntojen alueellista koordinointia. Tulevat lausuntokierrokset pyritään tuomaan liikennejärjestelmätyöryhmän käsittelyyn mahdollisuuksien mukaan jo valmisteluvaiheessa.

Loppuvuodelle valmistellaan lisäksi alueen liikennealan asiantuntijoille suunnattua webinaaria, jossa on tarkoitus käsitellä muun muassa valtakunnallista liikennemallia ja liikennejärjestelmähankkeiden vaikutusten arvioinnin kehittämistä.

Kymenlaakson kauppakamarista liikennejärjestelmätyöryhmään kuuluvat Marika Kirjavainen ja Kirsi Juura. Osallistujina on myös useita logistiikan alan valiokunnan jäseniä.

Teksti: Mika Savolainen, Sitowise

Kategoriat:Liikenne, logistiikka ja infra