Uusimmat

Lausunto liikenne- ja viestintäministeriölle taksilaista (VN/25768)
Lausunnot ja kannanotot 6.6.2025
Liikenne- ja viestintäministeriölle
Asia: (VN/25768) Lausuntopyyntö hallituksen esitysluonnokseen liikennepalvelulain ja eräiden siihen liittyvien lakien muuttamisesta (taksit)
Kymenlaakson kauppakamari kiittää mahdollisuudesta tutustua hallituksen esitysluonnokseen, jossa esitetään useita muutoksia takseja koskevaan sääntelyyn (taksilaki). Muutosten tavoitteena on parantaa terveen kilpailun edellytyksiä vähentämällä harmaata taloutta ja lisätä kuluttajien luottamusta taksipalveluihin.
Kymenlaakson kauppakamari kannattaa esityksen seuraavia kohtia ja/tai lisäyksiä/muutoksia lakiesitykseen:
Rekisteröinti
Hallituksen esityksen mukaan taksiliikenneluvan haltijan olisi jatkossa rekisteröitävä taksina käytettävä ajoneuvo yksinomaiseen hallintaansa ja liitettävä ajoneuvo rekisterissä liikennelupaan. Kymenlaakson kauppakamari kannattaa esitettyä vaatimusta. Muutos vähentää merkittävästi harmaan talouden riskiä ja helpottaa valvontaa, eikä lisää merkittävästi taksiyrittäjien kustannuksia
Rekisterikilpi
Hallitus esittää lakiluonnoksessa, että taksiliikenteessä käytettävälle ajoneuvolle annettaisiin erityinen rekisterikilpi. Kymenlaakson kauppakamari kannattaa esitettyä vaatimusta. Muutos parantaa taksien tunnistettavuutta kuluttajien keskuudessa, helpottaa valvontaa, eikä lisää merkittävästi taksiyrittäjien kustannuksia.
Taksamittari
Lakiesityksen mukaan taksiliikenteessä käytettävillä ajoneuvoilla tulisi olla mittauslaitelain vaatimukset täyttävä taksamittari. Kymenlaakson kauppakamari kannattaa esitettyä vaatimusta. Muutos vähentää merkittävästi harmaan talouden riskiä, lisää terveen kilpailun edellytyksiä, helpottaa olennaisesti valvontaa, parantaa informaatiota matkan hinnasta kuluttajalle sekä lisää hinnoittelun läpinäkyvyyttä. Muutos lisää jonkin verran taksialan kustannuksia.
Kauppakamari esittää, että mittauslaitedirektiivissä otettaisiin jatkossa teknologianeutraalimmin huomioon uudenlaiset kevyemmät seurantajärjestelmät, jotta niiden luotettavuutta ajosuoritteiden seurannassa voitaisiin parantaa.
Rikokset ja vilppi
Hallituksen esityksessä taksiliikenneluvan saamisen edellytyksiä ehdotetaan muutettavaksi siten, että hyvämaineisuuden arviointiin lisättäisiin eräät henkeen ja terveyteen kohdistuvat rikokset sekä seksuaalirikokset ja petos- ja maksuvälinerikokset. Yrittäjäkokeessa tapahtuneesta vilpistä voitaisiin jatkossa asettaa karenssi ja jälkikäteen havaittu vilppi huomioitaisiin. Kymenlaakson kauppakamari kannattaa esitettyjä muutoksia.
Lakiluonnoksessa esitetään, että taksinkuljettajan ajolupaa ei jatkossa myönnettäisi hakijalle, joka on syyllistynyt eräisiin vapauteen kohdistuviin rikoksiin, veropetoksiin, petoksiin, maksuvälinerikoksiin sekä ampuma-aserikoksiin. Kymenlaakson kauppakamari kannattaa esitettyä muutosta.
Kielitaito
Kielitaitoa koskevassa vaatimuksessa tulisi ottaa huomioon muualta Suomeen muuttaneiden heikommat mahdollisuudet suomen- ja ruotsinkielisen palvelun tuottamiseen, jotta kielitaitovaatimuksesta ei muodostuisi merkittävää alalle tulon estettä.
Tarkistusvelvoite
Kymenlaakson kauppakamari esittää lisäksi, että lakiin lisättäisiin välityskeskuksia ja taksiyrittäjiä koskeva taksiliikennelupien ja taksinkuljettajien ajolupien säännöllinen tarkistusvelvoite, jonka mukaan niiden olisi tarkistettava lupien voimassaolo säännöllisesti Traficomin järjestelmästä, jotta tieto peruutetuista luvista siirtyisi kentälle.
Taksinkuljettajan koulutus
Hallituksen esitysluonnoksessa esitetään, että taksinkuljettajan ajoluvan myöntämisen edellytyksenä olisi taksinkuljettajan koulutuksen käyminen. Kymenlaakson kauppakamari kannattaa koulutusvaatimusta. Lakimuutoksen ei tulisi hankaloittaa alalle tuloa tilanteissa, joissa kuljettajaksi hakeutuvalla on riittävä kokemus kuljettajana toimimisesta toisessa EU-jäsenvaltiossa tai ETA-alueella.
Saatavuus harvaan asutuilla alueilla
Hallituksen esityksessä ei ole esitetty kohdennettuja toimenpiteitä taksien saatavuuden parantamiseksi harvaan asutuilla alueilla. Koska taksimarkkinat ja asiakastarpeet ovat kaupungeissa ja maaseudulla hyvin erilaiset, markkinoiden kehitystä tukevaa taksisääntelyä on haastavaa toteuttaa kaikilla alueilla samanlaisena sovellettavilla säädöksillä.
Maaseudun taksien saatavuusongelmaan yhdeksi syyksi on esitetty hyvinvointialueiden ja KELA:n kilpailutusmalleja, joissa kilpailutetaan suuri määrä liikennettä välityskeskusten kesken. Maaseudulla suuri osa taksien matkoista on julkisen sektorin hankintoja.
Yksittäisen yrittäjän ei myöskään ole mahdollista vaikuttaa välitysyhtiön määrittelemään kilpailutushintaan. Paikallisissa kuntatasolla tehdyissä kilpailutuksissa kunnat eivät saa suosia paikallisia yrittäjiä.
Kymenlaakson kauppakamari esittää, että laissa otetaan kantaa harvaan asuttujen alueiden taksien saatavuuden turvaamiseksi. Taksien saatavuus taajamissa ja harvaan asutuilla alueilla on taattava tasa-arvoisen kohtelun ja turvallisuusnäkökulmien huomioimiseksi. Taksien saatavuus vaikuttaa myös taajamien ja haja-asutusalueiden elinvoimaan ja kilpailukykyyn.