Uusimmat

Jätteiden lajittelu, kierrätys ja energiatehokkuuden parantaminen ovat suosituimmat ilmastonmuutosta ehkäisevät toimenpiteet, joita Kymenlaakson yrityksissä on tehty. Tulos selviää kauppakamarin ja LUT Kouvolan yksikön tekemästä Kestävän kehityksen Kymenlaakso -tutkimuksesta.
Kymenlaakson kauppakamari ja LUT yliopiston Kouvolan yksikkö selvittivät syksyllä 2025 yhteistyössä, minkälaisia ympäristöystävällisiä toimia Kymenlaakson yritykset ovat tehneet.
Kyselytutkimuksen teki maisterityönään tuotantotalouden opiskelija Abolfazl Moradian LUT:n Innovation and Logistics -ohjelmasta. Ohjaajina olivat Päivi Haapalainen ja Marko Torkkeli. Kauppakamarin puolelta kyselytutkimuksen toteutuksesta ja seurannasta vastasi teollisuuden alan valiokunta.
– Päätarkoitus oli saada konkreettista tietoa yritysten tekemistä vihreän siirtymän toimenpiteistä. Jo etukäteen oli tietoa, että monia toimenpiteitä on tehty tai ollaan tekemässä, mutta tutkimuksella haluttiin saada tarkempia tietoja, kertoo teollisuuden alan valiokunnan puheenjohtaja Jani Rautkoski.
Tulosten avulla maakuntaa on tarkoitus profiloida vihreäksi kasvualustaksi. Samalla halutaan nostaa yritysten tekemiä kestävää kehitystä edistäviä panostuksia näkyviin. Tutkimus osoitti, minkälaisia toimia on tehty.
Kymenlaakson kauppakamarin toimitusjohtaja Marika Kirjavainen on tyytyväinen kyselyn tuloksiin.
-Voimme vakuuttavalla äänellä nimetä Kymenlaakson Suomen johtavaksi vihreäksi maakunnaksi, hän sanoo.

Kiertotalous ja energiatehokkuus suosituimpia
Kestävän kehityksen Kymenlaakso -raportista selviää, että suosituin kestävää kehitystä edistävä toimenpide yrityksissä on jätteiden vähentäminen ja kiertotalous. 76 prosenttia vastaajista ilmoitti tehneensä erilaisia toimenpiteitä, jotta kaatopaikkajätettä syntyisi mahdollisimman vähän.
Toiseksi suosituimpana toimenpiteenä on ollut energiatehokkuuden parantaminen. Tehtyjen toimenpiteiden kirjo on lavea alkaen hehku- tai neonvalojen vaihtamisesta led-lamppuihin. Paljon on tehty myös rakennuksiin liittyviä peruskorjaustoimenpiteitä, kuten ikkunoiden ja ovien vaihtoja energiankulutusta ehkäiseviin malleihin. Toimenpiteiden toisessa ääripäässä on tehtaiden ja tuotantolaitosten prosessien kehittämistä, kuten vaikkapa lämmön talteenottoa.
Kyselytutkimuksen mukaan 62 prosenttia vastaajista ostaa uusiutuvilla polttoaineilla tuotettua energiaa, ja sen käyttöönottoon vaadittavia laiteasennuksia on tehnyt 36 prosenttia vastaajista.
Vähän yli puolet vastaajista ilmoitti siirtyneensä sähköautojen käyttöön ja 12 prosenttia biopolttoaineella käyviin ajoneuvoihin. Ilma- tai maa-ilmalämpöpumppuja on hankkinut lähes puolet vastaajista ja erikseen mainittiin myös maalämmön käyttöönoton kehittäminen.
Keskuskauppakamari järjestää säännöllisesti yrityksille hiilijalanjäljen laskentakoulutuksia. Kyselyssä kolmannes vastaajista ilmoitti tehneensä päästölaskentaa. 38 prosenttia on hankkinut ympäristösertifikaatin tai ympäristöstandardin.
Lähes puolet vastaajayrityksistä käy läpi vastuullisuustoimenpiteitä henkilöstön kanssa säännöllisesti.
Rohkaiseva tieto oli, että vain 2 prosenttia vastaajista kertoi, ettei ole vielä tehnyt ensimmäistäkään toimenpidettä.
Tulevaisuuden toimenpiteet
Tulevien vuosien toimenpiteinä lähes puolet yrityksistä ilmoitti jatkavansa jätteiden vähentämistä ja kiertotalouden edistämistä. Yhtä suuri osa ilmoitti tekevänsä parannuksia energiatehokkuuteen. Yli kolmannes näki mahdollisuuksia edistää yrityksen ilmastotoimia hankkimalla sähköautoja tai muita vihreitä hankintoja. Henkilöstön koulutusta pidetään tärkeänä, lähes 40 prosenttia kouluttaa ja pohtii yhdessä toimenpiteitä henkilökuntansa kanssa.
Haasteet
Suurin haaste ympäristöä säästävien toimenpiteiden tekemisessä on yritysten mukaan rahoituksen ja kannustimien puute.
Kolmannes ilmoitti syyksi markkinaesteet, vedoten esimerkiksi kuluttajien haluttomuuteen valita ympäristöystävällisiä tuotteita ostohetkellä. Noin viidennes vastaajista kokee, että heillä on vielä rajallisesti tietoa tai osaamista kestävän kehityksen toimenpiteiden soveltamisesta käytäntöön.
Jatkotoimet
LUT Kouvolan yksikön tekemän kyselytutkimuksen tuloksista on koostettu interaktiivinen kartta, josta pääsee klikkaamalla näkemään vastaajayritysten käytännön toimenpiteitä. Tässä vaiheessa kartta sisältää 43 yrityksen tiedot.
Yritysten määrä kartalla kasvaa sitä mukaa kun yhä useampi yritys vastaa kyselyyn. Kysely avataan uudestaan kevään aikana kauppakamarin verkkosivuilla.
Kymenlaakson kauppakamarin LUT Kouvolan yksiköltä tilaama kysely oli avoinna syyskuussa 2025 noin kuukauden ajan. Siihen vastasi 58 yritystä.
Tästä linkistä pääset katsomaan yritysten tekemiä vihreää siirtymää edistäviä toimenpiteitä. Kartta täydentyy.

Teksti: Kirsi Juura Kuvat: Pexels ja Keskuskauppakamari